Covid 19 - Procedury

covid

Ibuk Libra

Libra Ibuk

...

 15mapa

Rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda

Rok 2020 Rokiem Leopolda TyrmandaRok 2020 uchwałą Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej został ogłoszony Rokiem Leopolda Tyrmanda. W roku bieżącym przypada setna rocznica urodzin i 35 rocznica śmierci pisarza. „Leopold Tyrmand, autor kultowej powieści "Zły" i bezkompromisowego "Dziennika 1954" był jednym z najbardziej oryginalnych prozaików polskich drugiej połowy XX wieku. W najtrudniejszych czasach zachował wymagającą odwagi niezależność intelektualną” - napisano w uchwale sejmowej. Przytoczono w niej również słowa pisarza: „Nie pójdę na żadną służebność myśli, sumienia i egzystencji, nie poprawię sobie niczego w życiu za cenę tego, w co wierzę, co zdaje mi się słuszne i godne mej lojalności”. Te słowa, notowane do szuflady w czarną stalinowską noc, można uznać za życiowe credo Pisarza.

Dla upamiętnienia tej niezwykłej postaci, Biblioteka Pedagogiczna w Zduńskiej Woli przygotowała wystawę poświęconą Leopoldowi Tyrmandowi. Prezentowane na niej materiały pozwolą przybliżyć nieco zapomianą sylwetkę wybitnego pisarza, dziennikarza, publicysty i pierwszego promotora kultury jazzowej w Polsce.

Rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda   Rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda   Rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda   Rok 2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda